Nie da się ukryć, że cisza ma ogromny wpływ na komfort domowników. Daje spokój ducha, umożliwia skuteczny odpoczynek, a zarazem pozwala utrzymać bardziej intymną i prywatną atmosferę. Wyciszone wnętrza sprzyjają koncentracji – w pracy lub nauce – stąd też są kluczowe zwłaszcza w przypadku osób pracujących zdalnie czy też uczących się dzieci i młodzieży.
O ile nie mamy wpływu na to, jak zachowują się nasi sąsiedzi, możemy dołożyć starań ku temu, aby zminimalizować hałasy pochodzące z klatki schodowej czy sąsiednich mieszkań. Jak tego dokonać? Kluczem jest inwestycja w odpowiednie drzwi gwarantujące wysokiej jakości izolację akustyczną. Właściwie dobrany model pozwoli Ci skutecznie ograniczyć niepożądane dźwięki, pomagając zachować w mieszkaniu oazę spokoju.
Co sprawia, że cisza jest tak istotna? Powody, dla których warto postawić na niezawodną izolację akustyczną
Nieustanny hałas dochodzący z ulicy, podwórka, klatki schodowej czy sąsiednich mieszkań potrafi być prawdziwym utrapieniem, o czym dobrze wiedzą wszyscy mieszkańcy bloków, kamienic i innych budynków wielorodzinnych. Długotrwałe przebywanie w głośnym środowisku nie tylko pogarsza koncentrację, ale wpływa również negatywnie na zdrowie psychiczne i fizyczne. Choć wydawać by się mogło, że wzajemny szacunek wynikający ze wspólnego zamieszkiwania danej przestrzeni jest wystarczający do tego, aby móc spędzać czas w mieszkaniu w spokoju, nic bardziej mylnego. W praktyce okazuje się, że łamanie ciszy nocnej czy zwykłych zasad współżycia społecznego jest nagminne.
Cisza jest dla nas istotna z wielu powodów. Przede wszystkim pomaga w skupieniu, co okazuje się kluczowe dla uczących się dzieci, studentów oraz osób pracujących zdalnie. Ponadto jest niezbędna również w regeneracji – odpowiednie wyciszenie przestrzeni sprzyja lepszemu zasypianiu, a także daje większą przyjemność z relaksu (np. podczas czytania, słuchania muzyki, malowania czy układania puzzli) i wykonywania codziennych prac domowych.
Niezawodna izolacja akustyczna jest zatem kluczowa dla zapewnienia komfortu wewnątrz mieszkania. Ponadto może być konieczna w sytuacji, gdy mowa o osobach o wysokiej wrażliwości na dźwięki czy też cierpiących na mizofonię. Nadmierny hałas powoduje u nich szczególny dyskomfort, który może przełożyć się na pogorszenie zdrowia psychicznego i fizycznego.
Współczesne wyzwania w kontekście izolacji akustycznej. Przed czym ma nas chronić bariera w postaci wysokiej jakości dźwiękoszczelnych drzwi?
Miasta są pełne rozmaitych bodźców dźwiękowych – od ruchu ulicznego po hałasy dochodzące z sąsiednich mieszkań. Mieszkańcy bloków i kamienic często zmagają się z odgłosami rozmów, kroków, dziecięcych zabaw, a nawet dźwiękami windy, które po dłuższym czasie stają się naprawdę uciążliwe. Chcąc ograniczyć do minimum niechciane hałasy, warto rozważyć inwestycję w drzwi o dobrej izolacji akustycznej, a także nowoczesną stolarkę okienną. Znacznie poprawisz tym sposobem komfort akustyczny swojej przestrzeni, mogąc bez problemów uczyć się, pracować czy zasypiać.
Czym jest izolacja akustyczna drzwi?
Innowacyjne technologie produkcji drzwi pozwalają tworzyć modele o warstwowej konstrukcji, złożonej z różnych materiałów ograniczających przenikanie dźwięków czy uciekanie ciepła. Do najczęściej stosowanych wypełnień należą:
- wełna mineralna – doskonale pochłania hałas, poprawiając izolację termiczną,
- pianka poliuretanowa – skutecznie tłumi dźwięki, a jednocześnie jest lekka,
- styropian – budżetowe rozwiązanie wykorzystywane zwłaszcza w tańszych modelach drzwi.
Izolacja akustyczna działa podobnie do termicznej – ma na celu zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych na komfort wewnątrz. W tym przypadku kluczowe jest tłumienie dźwięków, a więc zmniejszenie ich natężenia o określoną liczbę decybeli. Zdolność ta jest opisywana za pomocą współczynnika izolacyjności akustycznej oznaczanego jako Rw.
Współczynnik izolacyjności akustycznej – co warto o nim wiedzieć?
Aby ocenić skuteczność tłumienia hałasu, stosuje się współczynnik izolacyjności akustycznej (Rw) wyrażany w decybelach. W praktyce im wyższa jego wartość, tym lepsza redukcja hałasu. Jak to wygląda na przykładzie?
Załóżmy, że mamy drzwi o współczynniku izolacji akustycznej równym 43 dB. Zgodnie z tym parametrem będą one obniżały natężenie dźwięku właśnie o tę wartość. Oznacza to, że jeśli na zewnątrz pomieszczenia rozlega się hałas o natężeniu 90 dB, wewnątrz usłyszymy go na poziomie 47 dB (90 dB – 43 dB = 47 dB), co odpowiada głośności przeciętnej rozmowy. Warto również dodać, że poziom tła dźwiękowego w codziennym otoczeniu wynosi średnio 50 dB i nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie. Wyższe wartości mogą być jednak szkodliwe, dlatego należy ich unikać, a w miarę możliwości próbować minimalizować, np. z pomocą nowoczesnej stolarki drzwiowej.
Wybór odpowiednich drzwi – praktyczne wskazówki
Drzwi wejściowe odgrywają kluczową rolę w ochronie przed dźwiękami z klatki schodowej czy sąsiedztwa. Aby skutecznie pełniły swoje funkcje, powinny charakteryzować się Rw na poziomie minimum 30 dB. Dodatkowo najlepiej sprawdzą się modele wyposażone w:
- wielowarstwowe wypełnienie (np. z wełny mineralnej, płyt wiórowych),
- uszczelki akustyczne wokół ościeżnicy,
- masywną konstrukcję.
W przypadku drzwi wewnętrznych warto zwrócić uwagę zwłaszcza na ich budowę. Większość dostępnych na rynku modeli opiera się na technologii plastra miodu, która gwarantuje lekkość, ale nieco słabszą izolację akustyczną. Chcąc zapewnić lepsze wygłuszenie pomieszczeń w domu lub mieszkaniu, warto stawiać na:
- drzwi pełne, np. z litego drewna, płyty wiórowej,
- modele o podwyższonej izolacji akustycznej z solidnym wypełnieniem i wzmocniona ramą.
Bogaty asortyment drzwi wejściowych do mieszkań znajdziesz w ofercie naszego sklepu z siedzibą w Krakowie. Oferujemy szeroki wachlarz sprawdzonych rozwiązań Gerda – w tym m.in. modele THERMO PREMIUM/PRIME oraz OPTIMA.